atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

Odos vėžys

Labiausiai paplitusios dvi odos vėžio rūšys: bazoląstelinis vėžys ir plokščialąstelinis vėžys. Bazoląstelinis vėžys yra lėtai augantis ir retai plinta į kitas kūno vietas. Plokščialąstelinis vėžys taip pat nedažnai plinta į kitus organus, tačiau dažniau negu bazoląstelinis.

Priežastys ir profilaktika. Odos vėžiu kiek dažniau serga šviesios odos, šlakuoti, rudaplaukiai žmonės. Manoma, kad pagrindinė odos vėžio priežastis - ultravioletinis (UV) Saulės spinduliavimas. Žmonės, gyvenantys tose Žemės vietose, kur Saulės spinduliuotė itin intensyvi, odos vėžiu serga dažniau. Odos vėžys susijęs su UV spinduliuotėje praleisto laiko trukme. Dažnai odos vėžys išryškėja tik turint 50 ir daugiau metų, tačiau tai gali būti pasekmė ilgalaikio buvimo Saulėje vaikystėje ir jaunystėje. Todėl reikia stengtis nepiktnaudžiauti Saule nuo pat pirmųjų gyvenimo metų.

Požymiai. Svarbiausias požymis, kuriuo reiktų susirūpinti, yra odos pokyčiai - naujų darinių atsiradimas, negyjanti opelė.

Diagnozė. Odos vėžys būtų 100% pagydomas, jei būtų laiku diagnozuojamas. Tiek bazoląstelinis, tiek plokščialąstelinis vėžys paprastai diagnozuojami ir gydomi tais pačiais metodais. Nustatyti, ar yra vėžio ląstelių, atliekama biopsija.

Gydymas. Gydant odos vėžį, svarbiausias tikslas yra jį visiškai pašalinti ar sunaikinti, paliekant kuo mažesnį randą. Taikomi įvairūs chirurginiai metodai: pašalinimas sveikų audinių ribose, fulguracija (audinių suardymas elektros kibirkštimis), kriochirurgija, lazerių terapija. Radioterapija taikoma, jei vėžys yra tokiose vietose, kur sunku operuoti. Kartais taikoma išorinė chemoterapija - priešvėžiniai vaistai kremo ar losjono pavidalu dedami ant odos. Daug klinikinių bandymų gydant odos vėžį atliekama taikant fotosensibilizuotą navikų terapiją.

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai