atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

Kasos vėžys

Dažniausiai kasos vėžys išsivysto kasos latakuose, kuriais teka kasos sekretas. Augantis navikas gali pasklisti į kaimyninius organus, tokius kaip skrandį ar plonąją žarną. Kasos vėžio ląstelės gali metastazuoti į limfmazgius, kepenis, kartais plaučius ar kaulus.

Simptomai. Kasos vėžys dažnai vadinamas “tylia” liga, nes ankstyvoje stadijoje nerodo jokių simptomų. Tik paaugęs navikas sukelia spaudimą ir skausmą pilvo ertmėje. Pirmieji simptomai būna neryškūs ir todėl dažnai ignoruojami. Dėl to kasos vėžys retai diagnozuojamas ankstyvoje stadijoje. Kai navikas auga, atsiranda skausmas viršutinėje pilvo dalyje, kartais persiduodantis į nugarą, pykinimas, viduriavimas, prarandamas apetitas, krinta svoris.

Diagnozė. Po bendro apžiūrėjimo gydytojas paskiria kraujo, šlapimo ir išmatų laboratorinius tyrimus. Taip pat atliekamos rentgenografinės, ultragarsinės, kompiuterinės tomografijos ir kitos vaizdinimo procedūros. Gauti vaizdai suteikia daug informacijos, tačiau tik biopsija padeda padaryti galutinę išvadą.

Gydymas. Kasos vėžys - sunkiai kontroliuojama liga. Ji pagydoma tik jei aptinkama ankstyvoje stadijoje, kai vėžys dar nepasklidęs. Tačiau net neradikalus gydymas gali pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Gydymo metodo parinkimas priklauso nuo įvairių faktorių - naviko dydžio ir vietos, ligos stadijos, paciento amžiaus ir bendros sveikatos būklės. Dažniausiai taikomi chirurginis, radioterapinis ar chemoterapinis metodas. Kartais jie derinami tarpusavyje.

Chirurginės operacijos metu pašalinama visa ar dalis kasos ir šalia esantys audiniai. Radioterapijos metu vėžio ląstelės naikinamos gydomoje vietoje. Chemoterapija naikina vėžio ląsteles visame kūne.

Priežastys ir profilaktika. Kaip ir daugeliui kitų vėžio rūšių, susirgimo rizika didėja su amžiumi. Šia liga retai susergama iki 40 metų, o bendras sergančiųjų amžiaus vidurkis yra 70 metų.

Vienas iš kasos vėžio rizikos faktorių yra rūkymas. Rūkantieji serga du tris kartus dažniau negu nerūkantys. Diabetikai kasos vėžiu serga dukart dažniau. Pastebėta, kad įtakos turi mitybos įpročiai: kasos vėžiu dažniau suserga žmonės, valgantys riebų maistą ir mažai daržovių.

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai