atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

Gimdos kaklelio vėžys

Kaip ir kitos vėžio rūšys gimdos kaklelio vėžys vadinamas pagal ląsteles iš kurių jis atsiranda. Dauguma gimdos kaklelio navikų yra plokščialąstelinės karcinomos. Jei gimdos kaklelio vėžys metastazuoja į kaulus, jis vadinamas metastatiniu gimdos kaklelio vėžiu (ne kaulų vėžiu).

Kai gimdos kaklelio paviršiaus ląstelės yra pakitusios, bet dar nėra vėžinės, ta pakitusi būsena vadinama ikivėžine. Tokie pokyčiai gali būti pradžia tolimesnių lėtai vykstančių ląstelių transformacijų, kurios baigiasi vėžiniu susirgimu.

Kai pakitusios ląstelės pasklinda giliau į gimdos kaklelį ar kitus audinius ir organus, liga vadinama invaziniu gimdos kaklelio vėžiu.

Ankstyva diagnozė. Jei visos moterys reguliariai tikrintųsi, laiku būtų nustatomos ir gydomos ikivėžinės būsenos, vėžys neatsirastų. Tai ypač svarbu, nes ikivėžiniai pakitimai dažniausiai nesukelia jokių pastebimų klinikinių simptomų.

Simptomai pasirodo tik tada, kai ikivėžinės ląstelės tampa vėžinėmis, sužaloja gimdos kaklelį ir ima skverbtis į kaimyninius audinius. Kai taip atsitinka, pagrindinis simptomas yra nenormalus kraujavimas iš lytinių organų. Kraujavimas tarp menstruacijų arba po menopauzės, pagausėjusios išskyros gali būti gimdos kaklelio vėžio simptomai.

Gydymas. Ikivėžinių gimdos kaklelio pažaidų gydymas priklauso nuo įvairių faktorių: ar pažaidos labai išplitusios, ar moteris dar planuoja turėti vaikų, moters amžiaus, bendros sveikatos būklės, nuo pacientės ir gydytojo pasirinkimo. Ikivėžines pažaidas galima gydyti kriochirurgija (šaldymas), diatermija (prideginimas) arba lazerine chirurgija, kuri įgalina labai selektyviai sunaikinti pažaidas nepakenkiant aplinkiniams audiniams.

Gimdos kaklelio vėžys dažniausiai gydomas chirurginiu ir radioterapiniu metodu. Jei vėžys apėmęs tik kaklelio paviršių, piktybinis audinys pašalinamas panašiai kaip ikivėžinių pažaidų atveju. Jei vėžys įsiskverbęs į gilesnius kaklelio sluoksnius, bet nėra pasklidęs už kaklelio ribų, navikas išpjaunamas paliekant gimdą ir kiaušides. Kartais, ypač jei moteris nebežada gimdyti, atliekama išplėstinė operacija, kurios metu pašalinama visa gimda ir kaklelis ir sritiniai limfmazgiai.

Priežastys ir profilaktika. Ištyrus daugybę moterų įvairiose pasaulio šalyse prieita išvados, kad yra keli rizikos faktoriai, kurie didina tikimybę susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Mokslininkai mano, kad moterys, kurios pradeda lytinį gyvenimą neturėdamos 18 metų ir kurios dažnai keičia partnerius, daugiau rizikuoja susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Mokslininkai dar negali paaiškinti, kodėl taip yra. Svarstoma, kad kai kurie lytiniu būdu perduodami virusai gali inicijuoti kaklelio ląstelių pokyčius, kurie baigiasi vėžio išsivystymu.

Šiuo metu išsamiai tiriamas žmogaus papilomos virusas, kuris perduotas lytiniu keliu gali inicijuoti vėžio vystymąsi, sukeldamas ikinavikinius pokyčius.

Rūkymas taip pat laikomas vienu iš gimdos kaklelio vėžio rizikos faktorių.

Yra duomenų, kad moterys, kurių imuninė sistema nusilpusi, dažniau serga šio vėžiu. Kai kurie mokslininkai mano, kad kontraceptinių piliulių naudojimas irgi susijęs su didesne rizika susirgti.

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai