atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

Gerklų vėžys

Gerklų vėžys gali atsirasti bet kurioje gerklų vietoje, o pasklidęs už gerklų ribų pirmiausia pasiekia kaklo limfmazgius.

Simptomai priklauso nuo naviko dydžio ir atsiradimo vietos. Dažnai gerklų vėžys prasideda balso stygose. Jis neskausmingas, bet sukelia užkimimą ar kitokius balso pakitimus. Nepraeinantis kosulys, gumbas gerklėje taip pat gali būti gerklų vėžio požymiai. Augantis navikas gali sukelti skausmą, apsunkinti kvėpavimą, darosi sunku praryti maistą.

Diagnozė. Gerklas apžiūrėti gydytojas gali dviem būdais:

netiesiogine laringoskopija. Gerklos apžiūrimos mažu ant ilgos rankenos pritvirtintu veidrodėliu.

tiesiogine laringoskopija. Laringoskopas (apšviestas vamzdelis) įkišamas pacientui per nosį ar burną ir judėdamas žemyn gerkle leidžia gydytojui pamatyti vietas, kurios nepasiekiamos veidrodėliu. Jei gydytojas aptinka pakitimus, imamas mėginys histologiniam tyrimui, kuris padeda nustatyti, ar yra vėžys. Jei diagnozuojamas vėžys, ligos stadijai, naviko dydžiui ir išplitimui nustatyti atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip rentgenografija ar kompiuterinė tomografija.

Gydymas priklauso nuo daugelio faktorių - naviko dydžio ir atsiradimo vietos, nuo to, ar jis jau pasklidęs į kitus organus, nuo paciento amžiaus ir bendros sveikatos būklės. Gerklų vėžys dažniausiai gydomas jonizuojančiais spinduliais arba chirurgiškai. Jei tik įmanoma, taikoma radioterapija, nes jonizuojanti spinduliuotė suardo naviką nepažeisdama balso stygų. Chirurginis arba chirurginis suderintas su radioterapiniu gydymas taikomas kai kuriems pacientams, jei vėžys diagnozuojamas anksti. Jei navikas ant balso stygų labai mažas, jis kartais naikinamas lazerio spinduliuote.

Priežastys ir profilaktika. Rūkantys labiausiai rizikuoja susirgti gerklų vėžiu. Darbo aplinkoje susiduriantys su asbestu, sieros arba druskos rūgščių aerozoliais turėtų griežtai laikytis saugaus darbo taisyklių, nes šie cheminiai junginiai didina riziką susirgti gerklų vėžiu.

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai