atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

   

Smegenų navikai

 

            Gerybiniai smegenų navikai turi aiškias ribas ir pašalinti paprastai nesikartoja. Nors jie nesibrauna į aplinkinius audinius, tačiau gali spausti jautrias smegenų sritis. Piktybiniai smegenų navikai gali sutrikdyti gyvybines funkcijas ir dėl to yra pavojingi gyvybei. Jie linkę greitai augti ir skverbtis į gretimus audinius. Jie gali išleisti “šaknis”, kurios perauga sveikus audinius. Jei piktybinis navikas išlieka kompaktiškas ir neturi šaknų, jis vadinamas įkapsuliuotu. Jei gėrybinis smegenų navikas auga gyvybiškai svarbioje smegenų zonoje ir trikdo gyvybines funkcijas, jis kartais laikomas piktybiniu (nors ir neturi vėžinių ląstelių).

            Smegenų navikų atsiradimo priežastys nežinomos, tačiau mokslininkai stengiasi jas išsiaiškinti. Kuo daugiau žinoma apie navikų atsiradimo priežastis, tuo daugiau randama būdų nuo jų apsisaugoti. Nors smegenų navikai gali atsirasti bet kokio amžiaus žmogui, dažniausiai serga dviejų amžiaus grupių žmonės: vaikai nuo 3 iki 12 metų ir suaugusieji nuo 40 iki 70 metų.

            Ištyrus daugybę pacientų, nustatyta, kad smegenų navikais dažniau suserga kai kurių pramonės šakų darbininkai (naftos perdirbimo, gumos, vaistų pramonės). Pastebėta, kad smegenų vėžiu kartais serga keli tos pačios šeimos nariai, tad tiriama paveldimumo įtaka.

            Rizikos faktoriai. Nustatyti aiškius rizikos faktorius dažniausiai yra neįmanoma. Greičiausiai, liga išsivysto veikiant keliems faktoriams drauge.

Navikai, kurie pradeda augti smegenų audiniuose, laikomi pirminiais navikais ir klasifikuojami pagal audinių rūšį. Dažniausiai sutinkami pirminiai navikai - gliomos (paraminio nervinio audinio navikai).

Kai kurių organų pirminiai navikai gali metastazuoti į smegenis ir  sukelti antrinį naviką. Vėžys, metastazavęs į smegenis iš kitos kūno dalies yra vadinamas pirminio vėžio pavadinimu. Pavyzdžiui, jei plaučių vėžys metastazuoja į smegenis jis vadinamas plaučių vėžio metastaze smegenyse.

            Simptomai. Smegenų naviko simptomai priklauso nuo jo dydžio ir vietos smegenyse. Simptomus sukelia gyvybiškai svarbių audinių pažeidimai ir spaudimas, kurį daro smegenims navikas augdamas ribotoje kaukolės ertmėje. Be to, juos gali sukelti patinimas arba galvos smegenų vandenė, kuri atsiranda, kai navikas blokuoja cerebrospinalinio skysčio tekėjimą. Jei navikas auga labai lėtai, simptomai ryškėja pamažu, tačiau net ir greit išryškėjantys simptomai smegenų navikų atvejais neretai   pastebimi per vėlai.

Dažniausiai pasitaikantys smegenų navikų simptomai:

galvos skausmai, kurie stipresni rytą ir silpnesni dienos metu;
konvulsijos;
pykinimas ir vėmimas;
silpnumas, rankų ir kojų valdymo sutrikimas;
koordinacijos praradimas;
regėjimo sutrikimai;
apsnūdimas, atminties, kalbos sutrikimai.

            Gydymas. Smegenų navikai gydomi chirurginiu būdu, radioterapija ir chemoterapija. Kartais taikomi keli metodai. Dažniausiai taikomas chirurginis gydymas. Neurochirurgas atveria kaukolę ir pašalina naviką (kraniotomija). Jei nepavyksta pašalinti viso naviko, likučiai naikinami taikant radioterapiją ar chemoterapiją.

 

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai