atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

Burnos ertmės vėžys

Burnos ertmės vėžiu paprastai serga vyresni nei 45 metų amžiaus žmonės, tačiau gali sirgti ir jaunesni.

Simptomai ir pokyčiai:

negyjanti žaizdelė burnoje;

gumbelis burnoje ar gerklėje;

balta ar raudona dėmė ant dantenų, liežuvio ar burnos ertmėje;

neįprastas kraujavimas, skausmas ar aptirpimas burnoje;

sunkumas ar skausmas kramtant ar ryjant;

patinęs žandikaulis,

pasikeitęs balsas

ausies skausmas (kartais).

Diagnozė. Aptikus burnos ertmėje pakitusią vietą mikroskopiškai tiriamos jos nuogramdos. Jei to nepakanka, diagnozės nustatymui atliekama biopsija. Dažniausiai pasitaikantis burnos ertmės vėžys yra plokščialąstelinė karcinoma. Jei diagnozuojamas burnos ertmės vėžys, ligos stadijai nustatyti dažnai atliekami rentgenografiniai, ultragarsiniai tyrimai, kompiuterinė tomografija.

Gydymas. Gydymas priklauso nuo naviko vietos, dydžio, ligos stadijos, paciento amžiaus ir bendros sveikatos būklės. Dažniausiai taikomas chirurginis ar spindulinis gydymas arba jų abiejų derinys. Kartais pacientams skiriama chemoterapija.

Rizikos faktoriai ir profilaktika. Du svarbiausi burnos ertmės vėžio rizikos faktoriai yra tabakas ir alkoholis. Rūkymas, tabako uostymas ar kramtymas yra maždaug 80-90% šio susirgimo atvejų priežastis. Gausus alkoholio vartojimas taip pat didina tikimybę susirgti burnos vėžiu. Ypač rizikuoja gausiai vartojantys ir tabaką, ir alkoholį. Mokslininkai mano, kad viena kenksminga medžiaga stiprina kitos neigiamą poveikį. Burnos ertmės vėžys gali atsirasti, jei gleivinė yra nuolat žalojama nepritaikyto dantų protezo.

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai