atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

Plaučių vėžys

Pagal tai, kaip ląstelės atrodo per mikroskopą, plaučių vėžys skirstomas į dvi pagrindines rūšis: smulkialąstelinį plaučių vėžį ir nesmulkialąstelinį plaučių vėžį. Nesmulkialąstelinis plaučių vėžys yra dažniau pasitaikanti forma; jis paprastai auga ir sklinda lėčiau. Smulkialąstelinis plaučių vėžys yra retesnis; jis greičiau auga ir sklinda į kitus organus.

Simptomai (dažniausiai atsirandanys ne ankstyvoje vėžio plitimo stadijoje):

nepraeinantis, vis stiprėjantis kosulys;
nuolatiniai krūtinės skausmai;
kosėjimas krauju;
apsunkintas kvėpavimas, dusulys, užkimimas;
pasikartojantis plaučių uždegimas ir bronchitas;
apetito ir svorio praradimas;
silpnumas.

Gydymas. Diagnozavus plaučių vėžį, nustatoma jo stadija, t.y. ar vėžys pasklidęs į kitas kūno vietas. Plaučių vėžys dažnai metastazuoja į smegenis ar kaulus. Nustačius ligos stadiją, parenkamas gydymas. Tai gali būti chirurginis, chemoterapinis, radioterapinis ar FNT gydymas. Dažnai taikomas kombinuotas gydymas (kombinuojant visus metodus).

Rizikos faktoriai. Mokslininkai nustatė kelias plaučių vėžio atsiradimo priežastis. Dauguma jų susiję su tabaku.

Cigaretės. Tabake esantys kancerogenai sukelia plaučių ląstelių pažaidas, kurios laikui bėgant gali išsivystyti į vėžį. Tikimybė, kad rūkantysis susirgs plaučių vėžiu priklauso nuo to, kaip anksti jis pradėjo rūkyti, kiek ilgai rūko, kiek cigarečių surūko per dieną, kaip giliai įkvepia dūmus. Metus rūkyti rizika praėjus keliems metams sumažėja.

Cigarai ir pypkės. Cigarų ir pypkių rūkytojai rizikuoja labiau negu visai nerūkantys, bet mažiau, negu rūkantieji cigaretes. Net ir tie cigarų ir pypkių rūkytojai, kurie neįkvepia dūmų giliau, dažniau serga plaučių, burnos ertmės ar kai kuriais kitais navikais.

“Priverstinis rūkymas”. Tie, kurie patys nerūko, tačiau nuolat kvėpuoja prirūkytu oru, taip pat daugiau rizikuoja susirgti plaučių vėžiu.

Radonas. Bespalvės, bekvapės ir beskonės radioaktyvios dujos, sutinkamos dirvoje ir uolienose. Jos gali pažeisti plaučius ir sukelti plaučių vėžį. Kartais radono galima aptikti ir gyvenamose patalpose, į kurias jis patenka iš žemės per plyšius pamatuose ar iš namų statybai naudotų statybinių medžiagų.

Asbestas. Tai pluoštinės gamtinės mineralinės medžiagos, naudojamos pramonėje. Asbesto pluoštai lengvai sutrupa į labai smulkias daleles ir įkvėptos į plaučius gali pažeisti ląsteles ir sukelti vėžį. Asbesto skaidulos pavojingos tik tuomet, kai yra palaidos.

Aplinkos tarša. Mokslininkai nustatė, kad kai kurios orą teršiančios medžiagos (automobilių išmetamosios dujos, kuro degimo produktai) didina tikimybę susirgti plaučių vėžiu.

Plaučių ligos. Kai kurios plaučių ligos, tokios kaip tuberkuliozė, didina riziką susirgti plaučių vėžiu.

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai