atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

Melanoma

Melanoma - pavojingiausias piktybinis navikas odoje. Susirgimų melanoma skaičius sparčiai didėja visame pasaulyje. Melanoma prasideda melanocituose - ląstelėse, gaminančiose melaniną, pigmentą, kuris suteikia odai natūralią spalvą. Veikiant Saulės spinduliams melanocitai gamina daugiau melanino ir oda tamsėja.

Melanocitų sankaupos sudaro apgamus. Paprastai žmonės turi nuo 10 iki 40 apgamų, kurie gali būti įvairių atspalvių, plokšti ar iškilę. Vieni būna įgimti, kiti atsiranda vėliau. Apgamai laikui bėgant beveik nesikeičia, kartais, žmogui senstant, išblunka. Melanoma atsiranda, jei melanocitai supiktybėja. Melanoma gali atsirasti ant odos bet kurioje kūno vietoje. Retkarčiais melanoma atsiranda burnos ertmės ar storosios žarnos gleivinėje, akyje ar kituose organuose. Nors tikimybė susirgti melanoma didėja su amžiumi, ši liga paplitusi visuose amžiaus grupėse.

Požymiai ir simptomai. Labai dažnai pirmas požymis yra turimo apgamo pokyčiai.

Stebint apgamus reikia atkreipti dėmesį į:

Asimetriją - jei apgamas netaisyklingos formos.
Kraštus - jei kraštai nelygūs, dantyti, pigmentacija pasklidusi į aplinkinę odą.
Spalvą - jei nevienoda, kelių skirtingų atspalvių;
Skersmenį - jei kinta apgamo dydis (dažniausiai didėja). Melanomos paprastai būna didesnės nei 5 mm.

Melanoma pagydoma, jei diagnozuojama ankstyvoje stadijoje. Tačiau jei ji laiku nepašalinama, vėžio ląstelės skverbiasi gilyn į sveikus audinius ir gali pasklisti po visą kūną.

Diagnozė. Jei įtariama melanoma, atliekama biopsija, pašalinant visą naviką. Jo žaloti negalima. Tai vienintelis būdas nustatyti teisingą diagnozę. Jei nustatoma melanoma, gydytojas, prieš paskirdamas gydymą, turi įvertinti ligos stadiją - kaip giliai melanoma įaugusi į odą, ar melanomos ląstelės pasklidusios į artimiausius limfmazgius ir kitas kūno vietas.

Gydymas. Pagrindinis melanomos gydymo metodas - chirurginis. Kartais taip pat taikoma chemoterapija, imunoterapija ar radioterapija.

Priežastys, rizikos faktoriai ir profilaktika. Melanomos atsiradimo priežastys nėra iki galo aiškios. Svarbiausi rizikos faktoriai:

paveldimumas;
displastiniai apgamai;
ankstesnė melanoma;
imunitetą slopinanti terapija;
daug apgamų (virš 50);
stiprūs nudegimai Saulėje;
daug strazdanų;
šviesi oda, šviesios akys.

Sergančių melanoma skaičius didėja. Mokslininkai mano, kad dėl to iš dalies kaltas nesaikingas deginimasis Saulėje. Ultravioletinis spinduliavimas sukelia priešlaikinį odos senėjimą ir pažaidas, kurios gali baigtis melanoma. Vaikystėje ir paauglystėje patirti stiprūs nudegimai Saulėje tampa melanomos rizikos faktoriais vėlyvesniais gyvenimo metais. Melanoma dažniau suserga šviesios odos žmonės.

 

 

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai