atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

Limfoma

Limfomos - bendras limfinės sistemos vėžio pavadinimas. Iš jų išskiriamas vienas tipas - Hodžkino liga (limfogranuliomatozė), visi kiti tipai vadinami ne Hodžkino limfomomis.

Limfoma susergama jei išsigimsta limfinės sistemos ląstelės. Jos ima nekontroliuojamai augti ir daugintis, senos ląstelės nemiršta kaip turėtų būdamos normalios. Kadangi limfinio audinio yra daugelyje kūno vietų, limfoma gali prasidėti bet kur.

Simptomai. Bendras visų limfomų simptomas yra neskausmingas limfmazgių kakle, pažastyse ar kirkšnyse patinimas ar padidėjimas. Kiti simptomai:

karščiavimas be priežasties;
naktinis prakaitavimas;
nuolatinis siplnumas;
svorio kritimas be priežasties;
odos niežėjimas;
raudonos dėmės ant odos.

Diagnozė. Atlikęs bendrą apžiūrėjimą, gydytojas skiria laboratorinus kraujo tyrimus ir kai kurias vaizdinimo procedūras (rentgenografiją, kompiuterinę tomografiją, limfoangiografiją). Daugeliu atvejų imamas audinio mėginys iš limfmazgio ir atliekama biopsija. Nustatant ligos stadiją, kartais atliekama kaulų čiulpų biopsija.

Gydymas priklauso nuo ligos stadijos, naviko ląstelių tipo, paciento amžiaus ir bendros sveikatos būklės. Dažniausiai taikomi gydymo metodai yra chemoterapija ir radioterapija. Kartais atliekamas kaulų čiulpų persodinimas arba gydoma imunoterapijos metodu.

Rizikos faktoriai. Tikroji ligos priežastis nėra žinoma. Sukaupti duomenys leidžia daryti apibendrinimus apie svarbiausius rizikos faktorius:

Lytis/amžius. Susirgimo tikimybė didėja su amžiumi; vyrai serga dažniau negu moterys.

Susilpnėjusi imuninė sistema. Limfomomis dažniau serga žmonės, turintys paveldėtų imunosistemos sutrikimų, AIDS virusų nešiotojai ir pacientai, po organų transplantacijos vartojantys imunitetą slopinančius vaistus.

Virusai. Kai kurie virusai didina tikimybę susirgti limfoma.

Aplinka. Žmonės, dirbantys su kai kuriomis kenksmingomis cheminėmis medžiagomis (organiniai tirpikliai, pesticidai, trąšos) turi didesnę tikimybę susirgti limfoma.

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai