atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

 

Limfogranuliomatozė (Hodžkino liga)

Ši liga priklauso vėžio ligų, vadinamų limfomomis, grupei. Limfomomis vadinamas limfinio audinio vėžys. Limfogranuliomatozė (Hodžkino liga) nėra įprasta limfoma ir yra žymiai retesnė negu kitos, taip vadinamos ne Hodžkino limfomos. Limofogranuliomatozė yra sisteminis procesas, kuris nemetastazuoja, bet vienu ir tuo pačiu metu atsiranda grupėje arba net ir visuose limfmazgiuose.

Limfinis audinys yra organizmo imuninės sistemos dalis. Limfinę sistemą sudaro limfocitus gaminantys organai ir plonų po visą kūną išsišakojusių limfagyslių tinklas, kuriuo cirkuliuoja limfa, bespalvis skystis, turintis su infekcijomis kovojančių ląstelių limfocitų. Limfagyslių tinkle išdėstę limfmazgiai. Limfinei sistemai taip pat priklauso blužnis, užkrūčio liauka, tonzilės ir kaulų čiulpai.

Simptomai:

neskausmingas limfmazgių pabrinkimas kakle, pažastyse ar kirkšnyse; pasikartojantis karščiavimas be priežasties;
naktinis prakaitavimas;
bepriežastinis svorio kritimas;
odos niežėjimas.

Diagnozė ir stadijos. Gydytojas apžiūri limfmazgius, paskiria laboratorinius kraujo tyrimus. Gali paskirti atlikti tyrimus, kurie parodytų atitinkamų organų vaizdus: rentgenografijų, kompiuterinę tomografiją, magnetinio rezonanso vaizdinimą.

Galutinė diagnozė apsprendžia biopsija. Paimtas limfinio audinio mėginėlis tyrinėjamas per mikroskopą ir nustatoma ar yra piktybinių ląstelių. Jei biopsija rodo, kad yra limfogranuliomatozė, stengiamasi nustatyti, kokia yra ligos stadija, t.y. kiek patologinis procesas paplitęs ir, jei taip, kurias kūno dalis palietė. Limfogranuliomatozės atveju labai svarbu nustatyti, koks yra histologinis jos tipas. Nuo šių duomenų priklauso gydymas.

Gydymas. Limfogranuliomatozė paprastai gydoma jonizuojančiais spinduliais (radioterapija) arba vaistais (chemoterapija). Kartais taikomas kaulų čiulpų persodinimas.

Rizikos faktoriai. Šia liga dažniausiai serga 15-34 metų ir vyresni nei 55 metų žmonės; vyrai dažniau negu moterys. Sergančių broliai ir seserys turi didesnę tikimybę susirgti. Yra identifikuotas virusas, kuris didina riziką susirgti limfogranuliomatoze.

 

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai