atgal

        Ką turėtume žinoti apie vėžį

 

Krūties vėžys

Tai dažniausiai pasitaikanti moterų vėžio rūšis beveik visose pasaulio šalyse, taip pat ir Lietuvoje. Krūties vėžys dažnai pasklinda į pažastyje esančius limfmazgius, o per limfinę sistemą ir į kitus organus - kaulus, kepenis ar plaučius. Toks išplitę vėžiniai dariniai, nors lokalizuoti kituose organuose, vadinami daugybinėmis krūties vėžio metastazėmis.

Ankstyva diagnozė. Jei krūties vėžys diagnozuojamas laiku, dažniausiai jį pavyksta išgydyti. Todėl moterys privalėtų reguliariai tikrintis, o po 40 metų esant vėžio įtarimui ir net nesant jo atlikti apžvalginę mamografiją ir pačios atidžiai stebėti save.

Simptomai. Ankstyvas krūties vėžys nesukelia skausmo, o dažnai neturi ir kitokių simptomų. Tačiau augdamas vėžys gali iššaukti jau pastebimus simptomus:

sukietėjimus ar sustorėjimus krūtyse ar šalia jų pažasties zonoje;
krūtų dydžio ar formos pokyčius;
išskyras iš spenelių, jų suminkštėjimą ar įsitraukimą į vidų;
pokyčius odoje:

Visa tai pastebi pačios moterys ir tuomet turi kreiptis į gydytoją.

Gydymas. Krūties vėžio gydymas gali būti lokalinis arba sisteminis. Lokalinis gydymo būdas pašalina arba sunaikina vėžio ląsteles tam tikroje kūno vietoje, kaip taisyklė- tame organe, kuriame vėžys atsiranda. Chirurgija ir radioterapija yra lokaliniai gydymo būdai. Chemoterapija ir hormonų terapija yra sisteminiai gydymo būdai. Jų metu vėžio ląstelės naikinamos visame kūne. Pacientai gali būti gydomi vienu būdu arba kombinuojant kelis būdus. Dažniausiai krūties vėžio gydymui taikomi chirurginiai metodai. Sprendimą, kokį gydymą taikyti lemia keli faktoriai: pacientės amžius, bendra sveikatos būklė, naviko dydis, lokalizacija ir augimo stadija. Pastarasis faktorius yra svarbiausias. Stadiją apsprendžia naviko dydis ir pasklidimas į kitas kūno vietas.

Rizikos faktoriai. Rizika susirgti didėja su amžiumi. Dažniausiai serga vyresnės nei 50 metų moterys. Dažniau serga netekėjusios ir negimdžiusios moterys, o taip pat tos, kurių menstruacijos prasidėjo jaunesniame ir baigėsi vyresniame nei įprasta amžiuje.

Padidintos rizikos grupei priklauso:

moterys, jau sirgusios krūties vėžiu;

moterys, kurių kai kurie genai (BRCA-1, BRCA-2 ir kt.) yra pakitę; jei šeimoje dažnai kartojasi krūties vėžys, genų tyrimai padeda nustatyti, ar moters genai turi pokyčių, kurie gali sukelti krūties vėžį;

moterys, kurių artimos giminaitės susirgo krūties vėžiu (ypač jauname amžiuje);

moterys, kurioms nustatyta atipinė hiperplazija ar kitokie nepiktybiniai pakitimai krūtyje;

moterys, pirmą kartą gimdžiusios būdamos 30 ir daugiau metų.

Dažniausiai būna neįmanoma nustatyti, kodėl moteris susirgo krūties vėžiu. Tyrimai rodo, kad daugelis sergančių nepriklauso nė vienai rizikos grupei, tik sensta. Kita vertus, daugybė moterų, priklausančių padidintos rizikos grupėms, nesuserga.

 

 

atgal

į pirmą puslapį | visuomenei ir pacientams | medikams | mokymo svetainė | fundamentalūs tyrimai