Naujienos

Susidomėjimas maistinių aliejų spektroskopiniais tyrimais

 

Natūralūs maistiniai aliejai, randami turbūt kiekvienoje virtuvėje, atrodytų gana įprastas kasdienis produktas. Tačiau ne visiems žinoma, kad šių aliejų, ypač išspaustų iš alyvuogių, sudėtyje yra biologiškai aktyvių molekulių, kurios turi ir antioksidacinių, ir oksidacinių savybių. Todėl alyvuogių aliejus, Homero dar vadintas skystu auksu, nuo seniausių laikų buvo ne tik naudojamas maisto ruošime, bet ir vartojamas medicininiais tikslais. Geriausias aukštos kokybės alyvuogių aliejus, Hipokrato dar vadintas “puikiu gydytoju”, spaudžiamas iš žalių, nesunokusių alyvuogių, sudėtyje turi daug polifenolių, padedančių organizmui kovoti su oksidaciniu stresu. O į tamsios spalvos tarą aliejus supilstomas, norint apsaugoti nuo šviesos spindulių, kurie paskatina įvairias chemines reakcijas ir pakeičia jo sudėtį bei nuostabiąsias savybes. Taip pat nereikėtų pamiršti, jog aliejaus sudėtis keičiasi ir jį kaitinant. Kepimo metu vyksta naudingų medžiagų oksidacijos procesai bei formuojasi kenksmingi laisvieji radikalai.

Didėjant žmonių susidomėjimu aliejais ir plečiantis jų panaudojimo galimybėms, didėja ir lėšos tenkančios aliejaus pramonei. Vienas litras Lietuvoje parduodamo aukštos kokybės ypač tyro alyvuogių aliejaus gali kainuoti ir iki 50 eurų, o pasaulinė vien tik alyvuogių aliejaus pramonė kasmet uždirba kelis milijardus dolerių. Todėl nenuostabu, kad šios milžiniškos sumos pritraukia trokštančius pasipelnyti, ir pastaruoju metu didėjant suklastotų aliejaus produktų kiekiui rinkoje, šio produkto kokybės kontrolės užtikrinimas tampa opia problema. Skiedimas ir įvairios priemaišos gali turėti įtakos kokybei ir netgi būti kenksmingos žmogaus sveikatai.

Atskirti kokybišką ypač tyrą alyvuogių aliejų nuo geros klastotės gali būti sudėtinga, nes nei išvaizda, nei skoniu šie gali nesiskirti. Nors atrodytų, kad spalva būtų puikus vizualinis aliejaus rūšies požymis, tačiau akimi nustatoma spalva yra subjektyvi ir netgi priklauso nuo apšvietimo sąlygų. Be to, vien pažiūrėjus į aliejų neįmanoma pasakyti jo sudedamųjų dalių. Pavyzdžiui, norint imituoti tamsesnę aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus spalvą, į prastesnės kokybės saulėgrąžų aliejų gali būti dedama augalinių pigmentų, tokių kaip chlorofilas ar beta-karotinas. Taigi, aliejui spalva gali būti sukurta dirbtinai, kad ir nepasižymintis vertingomis maistinėmis savybėmis aliejus sukurtų iliuziją apie jų turėjimą. Todėl nustatyti tikslią aliejaus sudėtį tampa itin svarbu: tiek siekiant apsisaugoti nuo klastočių, tiek norint įvertinti naudingąsias aliejaus savybes bei jų pokyčius skirtingose sąlygose.

Norint objektyviau ir tiksliau nustatyti aliejuose esančias medžiagas pasitelkiama kokybinė ir kiekybinė spektrinė analizė. Spektriniai matavimai atskleidžia daugiau detalių, nei kiti matavimo metodai, nes nustato skirtumus net tada, kai, pavyzdžiui, bandinių spalvos atrodo identiškai. Mūsų biofotonikos laboratorijoje kaip tik ir atliekami spektroskopiniai ir fotometriniai įvairių aliejų matavimai. Tiriamos skirtingų aliejų antioksidacinės savybės tamsoje ir juose esančių medžiagų fotovirsmai juos paveikus šviesa. Taip pat nustatinėjamas aliejuje esančių antioksidantų poveikis tiek natūraliai randamų fotosensibilizatorių, tokių kaip chlorofilai ir jų produktai (pvz., feofitinas), tiek pridėtinių hidrofobinių fotosensibilizatorių (pvz.: protoporfirino-IX) sukeltoms fotoreakcijoms.

Kad tikslus aliejų sudėties nustatymas aktuali tema, parodo ir platus visuomenės domėjimasis. Sulaukėme ir moksleivių iš Vilniaus Žirmūnų gimnazijos susidomėjimo šia tematika. Dešimtokai Deividas Latyšovič ir Laurynas Peciukonis kartu su savo darbo vadove, fizikos mokytoja Otilija Gaubiene apsilankė mūsų laboratorijoje ir panoro patys išbandyti spektrofotometrinius matavimus bei nustatyti bent kelias į pasirinktų maistinių aliejų sudėtį įeinančias medžiagas. Padedami ir kantriai klausydamiesi prof. Sauliaus Bagdono patarimų jie atliko matavimus ir parengė moksleivių 10 klasės projektinį darbą tema „Spektrofotometrijos taikymas tiriant maistinius aliejus“, kuris buvo puikiai įvertintas mokykloje. Džiaugiamės, jog vėliau šio darbo pristatymą moksleiviai parengė ir mūsų Biofotonikos grupės nariams. Tikimės, jog užsimezgęs bendradarbiavimas nenutrūks ir dar mokykloje kilęs susidomėjimas biofotonika ateityje peraugs į sudėtingesnius mokslinius darbus, galbūt net kartu su mūsų grupės mokslininkais.

 
 
 

Akimirka iš galutinių rezultatų, panaudotų moksleivių 10 klasės projektiniame darbe, pristatymo VU fizikos fakultete.

Renginių kalendorius

March 2024
MTWTFSS
« Feb   Apr »
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Informacija

Konferencija